Jeśli po cichu marzysz o założeniu własnego biznesu – założenie małej działalności gastronomicznej, opartej na franczyzie, może być dla Ciebie strzałem w dziesiątkę! Otworzenie tego typu małej gastronomii jest bardzo proste i w tym artykule omówimy wszelkie niezbędne do tego kroki. Wcześniej oczywiście musisz dobrze się zastanowić i zbadać rynek – czy otwierany przez Ciebie punkt faktycznie obroni się i wyróżni spośród oferty innych, podobnych biznesów. Jeśli uważasz, że jest nisza na rynku i chcesz ją zapełnić, ale nie masz gotówki – forma finansowania leasingowa lub na podstawie kredytu 50/50 może okazać się lepszym pomysłem.

Pierwszym krokiem jest wybranie, czy decydujemy się na otworzenie działalności w lokalu, czy też mieć mobilny punkt sprzedażowy. Warto pamiętać, że należy spełnić wszelkie wymagania wymienione w ustawę o bezpieczeństwie żywności i żywienia (z 25 sierpnia 2006r.) oraz rozporządzenie dot. higieny środków spożywczych (z 29 kwietnia 2004 r.). Wiąże się to nie tylko z zadbaniem o odpowiedni stan placówki gastronomicznej, ale też zakupienie odpowiedniego wyposażenia (w tym także kasy fiskalnej i terminalu płatniczego) i spełnienia norm dotyczących bezpieczeństwa.

Wybierając nasz program franczyzowy, dostajesz w pełni wyposażoną, ruchomą przyczepę gastronomiczną, którą możesz postawić niemalże w każdym miejscu lub też specjalnie zaprojektowaną wyspę handlową.

Należy również zdobyć odpowiednie wymogi sanitarne, które musi spełniać dany lokal czy ruchoma placówka, aby otrzymać pozytywną opinię od Sanepidu. Otrzymanie koncesji i odpowiednich pozwoleń to kolejny krok – są one niezbędne np. jeśli chcemy sprzedawać alkohol czy napoje z dodatkiem alkoholu.

Pamiętaj – wybierając franczyzę, masz szansę na otworzenie własnego biznesu, z dostępem do bezcennego pakietu know-how oraz budowanego latami zaplecza logistycznego. Jeśli jesteś zainteresowany, sprawdź już teraz ile możesz realnie zarobić i skontaktuj się z nami – z przyjemnością wszystko wyjaśnimy i opowiemy o szczegółach.